Program

DZIEŃ 0

Spotykamy się przy kantorze odlotów w Warszawie lub Berlinie, dokładna godzina i miejsce odlotu zostanie podana po dokonaniu rezerwacji lotniczej, najprawdopodobniej będą to godziny popołudniowe, loty do Azji Południowo-Wschodniej są zazwyczaj nocą.

DZIEŃ I

Przylot do Jakarty – stolicy Indonezji- transfer do hotelu , wspólny powitalny obiad, po południu jedziemy do Starej Batawi (postkolonialnej części Jakarty) gdzie zwiedzamy unikalny port z którego odpływają drewniane szkunery jak z czasów Conrada, wieczorem czas wolny, spacer po mieście wspólna kolacja.


Stara Batawia - Jakarta - szkunery w czasie rozładunku drewna z Borneo (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ II

Przed południem lecimy z lotniska Soekarno-Hatta w Jakarcie do Surabaya (720 km na wschód Wyspy Jawa) , a stamtąd z lotniska transfer do podgórskiej miejscowości Malang - nocleg w hotelu

DZIEŃ III

Rano zwiedzamy klimatyczną miejscowość Malang, odwiedzimy lokalne targowisko warzyw i owoców, jak i targ ptaków. Po lunchu jedziemy naszym wynajętym busem do miejscowości Tumpang i dalej jeepami górską drogą do wioski Ranu Pani, po drodze wizyta na posterunku straży Parku Narodowego Semeru – nocleg w miejscowym schronisku górskim w Ranu Pani (2200 m npm )

DZIEŃ IV

Trekking na Semeru
Trekking jest dostępny dla każdego sprawnego trekera ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny) trekking zaliczyć można do skali II - średnio trudny.


W drodze na Semeru (fot. Jerzy Kostrzewa)

1 dzień trekkingu
Ranu Pani (2200 m npm) - Ranu Kumbolo (2400 m npm)
Rano wyruszamy wraz z tragarzami w góry, początkowo droga prowadzi wśród pól ryżowych a następnie już błotnista ścieżka wchodzi w gęsty las deszczowy, jeśli będziemuy mieli pecha z pogodą to błoto po kostki i woda w lesie może być bardzo uciążliwe, nocleg w namiotach przy jeziorze górskim Ranu Kumbolo (2400 m npm)

czas przejścia 4 – 6 godzin.
Przewyższenie: 200 m


Wulkaniczne jezioro Ranu Kumbolo (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ V

2 dzień trekkingu
Ranu Kumbolo (2400 m npm )  – Kalimati Camp (2700 m npm) - Arcopodo (2900 m npm).
Trekking prowadzi przez tereny sawannowe sawannowe, a potem lasem raczej żadkim zalesieniu,  Kalitami Camp  (2700 m npm)  jest miejsce lunchu można doskonale obserwować wyrzucane z krateru wulkanu popioły. następnie lasem ok 2 godz. dochodzimy do Campu Arcopodo (2900 m npm)

całkowity czas przejscia tego dnia max 6 - 7 godz.
przewyższenie: 500 m


W drodze na Semeru, powyżej Ranu Kumbolo (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ VI

3 dzień trekkingu
Arcopodo (2900 m npm) - szczyt Semeru (3676 m npm) - Ranu Kumbolo (2400 m npm)
Nocą ok. ok. 2.3o nad ranem wyruszamy z latarkami w górę w kierunku krateru po 3-4 godzinach jesteśmy wstanie dojść do celu aby o wschodzie słońca być na szczycie Semeru 3676 m npm. O ile pogoda pozwoli z krawędzi najwyższego krateru wyspy Jawy roztoczy się widok na wulkany Bromo, Kalderę Tenger i Ocean Indyjski. Należy tylko zachować bezpieczną odległość od krateru min. 50 m.
Po zejściu z wulkanu i zasłużonym śniadaniu przy Campie Arcopodo czeka nas długi marsz w dół do Ranu Kumbolo gdzie przy jeziorze zostajemy na noc.

całkowity czas przejścia tego dnia ok 12 do 14 godz.
różnica poziomów ze szczytu do biwaku w Ranu Kumbolo 1300 m


Nasza grupa adventure-expedition na Semeru - maj 2015

DZIEŃ VII

4 dzień trekkingu
Ranu Kumbolo - Ranu Pani
Tego dnia zaraz po śniadaniu schodzimy w dół lasem deszczowym do Ranu Pani. Po dotarciu do wioski Ranu Pani zasłużony lunch a następnie jeepami jedziemy przez rozległą Kaldere Tenger i tzw. "morze piasku" do miejscowości Cemoro Lawang, nocleg w schronisku, uwaga – noce w Lawang mogą być wyjątkowo zimne ( ok. 5 oC).

czas przejścia: 5 do 6 godz.


Nasze namioty pod Semeru (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ VIII

5 dzień trekkingu
Jeszcze w nocy ok. godz. 3.30 po małej kawie jedziemy terenowym samochodem na wzgórze Pananjakan (2770 m.npm) skąd przy wschodzie słońca rozpościera się panorama na całą kalderę Tenger z której wyrasta czynny Bromo a w oddali Semeru, następnie zjeżdżamy w dół do kaldery i wchodzimy na wulkan Bromo (2329 m. npm), po zejściu (ok. godz. 9.oo rano) wracamy jeepami na śniadanie do schroniska w Cemoro Lawang. Po śniadaniu zasłużony wypoczynek i czas wolny w przepięknej scenerii masywu Bromo.


Widok ze wzgórza Pananjakan na dymiący Semeru a w dole Bromo (fot J.Kostrzewa)

DZIEŃ IX

Jawa - Bali
Rano ok. 5.oo wynajętym busem jedziemy na wschód Jawy do portu Banyuwangi, rejsowym promem płyniemy na Bali do portu Gilimanuk, a dalej już południowym wybrzeżem do Hotelu w Kuta of Bali, lub Legian. Przewidywany czas przejazdu ok. 10 godzin. Wieczorem spacer i przywitanie na plaży Oceany Indyjskiego.

DZIEŃ X

Dzień relaksu dla wszystkich. Plaża, surfing, balijski masaż ...


Plaża w Kuta of Bali póżnym popołudniem (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ XI

Wcześnie rano wyruszamy wynajętym busem w podróż po m.innymy artystycznych warsztatach sztuki balijskiej -  batik, rzeżby w drewnie, kamieniu. Będziemy mieli też okazję uczestniczyć w koncercie, pokazie tańca balijskiego. Odwiedzimy również tzw. świątynie słonia (Goa Gajah). Lunch zjemy w widokowym miejscu powyżej jeziora Batur z widokiem na inny wulkan Bali Batur. Po południu dokedziemy do wioski w regionie Sideman. Nocleg w butikowym hoteliku wśród tarasowych pól ryżowych. Wcześnie po kolacji idziemy spać aby nabrać sił do nocnej wspinaczki na najwyższy wulkan Bali - Agung.


Tarasowe pola ryżowe Bali (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ XII

Trekking na Agung (3142 m npm )
O północy wyruszamy naszym busem do miejsca o nazwie Pura Pasar Agung (1600 m npm) stąd zaczynamy nasz trekking. Podejście szybkie trwa ok 5 do 6 godzin, zejście ok. 5 godzin, Wyruszając nocą idziemy przez las deszczowy, daje to posmak prawdziwej „tropikalnej nocnej leśnej przygody”, na szczyt jesteśmy wstanie wejść we wczesnych godzinach porannych (wschód słońca). Po wyjściu z lasu deszczowego ścieżka bardzo stromo wspina się po skalistych grzędach aż na jeden z wierzchołków wulkanu Agung (3142 m npm ) zejście dość wyczerpujące, strome , należy zachowac szczególną ostrożność. Do podnórza wulkanu czyli Pura Pasang Agung jesteśmy wstanie dojść do godz. 13.oo . Transfer do butikowego hoteliku w Sideman -  wśród pól ryżowych. relaks w basenie , odpoczynek....

czas trwania wejscia i zejścia: ok. 11-12 godz
przewyższenie : 1500 m npm

Uwaga:
Trekking na Agung z Pura Pasang Agung jest dostępny dla każdego sprawnego trekera ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny ) trekking zaliczyć można do II - średnio trudny.


Ponad chmurami na szczycie wulkanu Agung (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ XIII

Sideman - Besakih - Ubud
Po śniadaniu wyprawa do jednego z najświętszych miejsc na Bali: Pura Besakih – Świątyni Matki u podnóża Gunung Agung – mitycznego wulkanu, będącego, w przekonaniu Balijczyków, siedzibą bogów. Pura Besakih to największa i najważniejsza świątynia na wyspie. Sama wioska jest kompleksem dziesiątek świątyń hinduistycznych, budowli w kształcie pagód. Następnie przejazd do Ubud, będącego kulturalną stolicą wyspy. Wizyta na lokalnym targowisku sztuki. Nocleg w Ubud. wieczorem fakultatywnie można  uczestniczyć w spektaklu teatralnym lub tancu balijskim.


Besakih - najświętsze miejsce na Bali (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ XIV

Ubud - Legian lub Kuta
Tego dnia wracamy nad Ocean, po drodze zatrzymamy się na godzinny spacer wśród scenerii tarasowych pół ryżowych, oraz na plantacji kawy, po południu planujemy dotarcie do hotelu w Legian lub Kuta

DZIEŃ XV

Rano fakultatywnie po późnym śniadaniu wyruszamy na wyjątkową wycieczkę, która będzie kolejnym doświadczeniem poznania kultury wyspy Bali i jej wyjątkowości m.innymi odwiedzimy XII wieczną świątynię Batukaru. Później wyprawa przeniesie się do Tanah Lot – jednej z najbardziej widowiskowych świątyń na Bali – wybudowanej na skale otoczonej oceanem. Podczas przypływu ma się wrażenie, że świątynię wybudowano bezpośrednio na wodzie. Powrót do hotelu po okolicznościowym lunchu. Po południu plaża i możliowść surfingu.


Na plaży w Kuta of Bali pod wieczór... (fot. Jerzy kostrzewa)

DZIEŃ XVI

Żegnamy Bali , opuszczamy Indonezję z lotniska Denpasar - czas wylotu - zależy od wykupionych biletów lotniczych


UWAGA: grupa sierpniowa na życzenia będzie miała przedłużony powrót do Polski zatrzymując się w drodze powrotnej w Sigapurze - w programie oczywiście zwiedzanie tego wyjątkowego miasta - państwa


Indonezja a w szczególności wyspa Jawa jest terenem sejsmicznie aktywnym. Dlatego w przypadku np. erupcji wulkanu Bromo – co czasami zdarza się i wszyscy wybierający się wten region są na bierząco informowani - dlatego program wyjazdu czasami może ulec zmianie.