Program

DZIEŃ 0

Wylot z Europy, miejsce i czas dopiero po rezerwacji biletu na konkretny lot, może to być Berlin lub Warszawa.

DZIEŃ I

Przylot do Arusha (lotnisko Kilimanjaro) wieczorem, zakwaterowanie w hotelu Impala lub Out Post Lodge patrz: http://www.impalahotel.com/ lub http://www.outpost-lodge.com/.

DZIEŃ II

1 dzień Safari – po śniadaniu wyruszamy w kierunku zachodnim do Parku Narodowego Jezioro Maniara (Lake Maniara National Park) zwiedzanie parku do wczesnych godzin popołudniowych. Park J. Maniara to siedlisko m.in. żyraf, hipopotamów, słoni, zebr, antylop, lwów, małp, setek ptaków i innych. Po południu jedziemy jeszcze asfaltową drogą do bramy Parku Ngorongoro, a dalej już tylko afrykańska drogą szutrową.

Nocleg na campingu na obrzeżu Krateru w miejscu o nazwie Simba Camp side.

DZIEŃ III

2 dzień Safari – na cały dzień zjeżdżamy w dół do kaldery krateru Ngorongoro, najlepiej zrobić to wcześnie ok. 6:oo aby wtedy jest szansa, że możemy obserwować polowanie drapieżnika np. lwa na antylopy. Krater Ngorongoro to perła Afryki. Krater Ngorongoro nazywany jest „Arką Noego Ziemi” – chodzi o koncentracje prawie wszystkich ważnych zwierząt naturalnie zamkniętych w kraterze. Tu można zobaczyć całą tzw. „afrykańską piątkę”: słoń, nosorożec,lew, lampart, bawół. W kraterze zobaczymy prawie wszystkie zwierzęta afrykańskie oprócz żyraf, w Ngorongoro jest też liczna populacja ptaków, m.in. flamingów całe przedpołudnie spędzamy w Kraterze, po południu przejazd na zachód w kierunku Serengeti, po drodze zbaczając z głównego traktu można odwiedzić tradycyjną wioskę masajską i szkołę, mieszkańcy za wjazd pobierają opłatę – niewątpliwe turyści są źródłem ich dochodu. Jadąc dalej możemy zobaczyć ciekawe stanowisko archeologiczne Ngorongoro Olduvai Gorge, miejsce praczłowieka. Późnym popołudniem ok. 17.oo docieramy do miejsca już na równinach Serengeti o nazwie Seronera Campsite (Kamping Seronera) Kolacja, nocleg w namiotach.

DZIEŃ IV

3 dzień Safari - Cały dzień spędzamy na równinach najpiękniejszego Parku Narodowego Afryki – Serengeti, równiny Serengeti pełne zwierząt po horyzont to jedno z najpiękniejszych i największych skupisk zwierzą na Ziemi, sawanna Serengeti i akacje. Lunch w trakcie jazdy przez Serengeti W czasie safari zawsze w porze obiadowej mamy co najmniej godzinę przerwy na lunch w miejscach do tego przygotowanych. Podwieczór powrót na Kamping. Nocleg na Campsite Seronera.

 

DZIEŃ V

4 dzien Safari: - tego dnia pakujemy namioty i po śniadaniu przemieszczamy się szutrową drogą na zachód, krajobraz wkoło zmienia sie na gęstniejacą drzewami sawanne, Zachodnie Serengeti pełne jest żyraf i antylop. Śpimy na Serena Kirawira Camp Side

DZIEŃ VI

5 dzień Safari - wcześnie rano po śniadaniu kontynułujemy podróż przez Serengeti na zachód w kierunku Jeziora Wiktoria. Zachodnie Serengeti pełne jest żyraf i antylop. Po południu dojeżdżamy do bramy parku Ndabaka w Lamadi i kierujemy się na północ do wioski Kiabakari, gdzie od 20 lat ks. Wojciech Kościelak prowadzi misje katolicką. Zwiedzamy szkołę, szpital i kościół – stworzone przez polskiego misjonarza. Śpimy na misji.

DZIEŃ VII

6 dzień Safari
Jedziemy na południe do największego miasta nad Jeziorem Wiktoria Mwanza, jeszcze tego samego dnia o ile czas pozwoli wypływamy na przejażdżkę łodzią motorowa po jeziorze Wiktoria wokół ptasich wysp w okolicy Mwanzy, nocleg w hotelu w Mwanzie.

DZIEŃ VIII

7 dzień Safari
Wczesnym rankiem (ok. g. 5.30 ) wyruszamy w drogę na wschód w kierunku Dodomy ale w Singida odbijamy na szutrowe drogi i wieczorem dojeżdżamy do Kondoa – śpimy w hotelu.

DZIEŃ IX

8 dzień Safari
Wcześnie rano wyruszamy ok. 20 km do wioski Kolo skąd zaczynamy nasz krótki (ok. 3 godz.) trekking do monumentalnych skał gdzie znajdują się słynne na cały świat Malowidła naskalne w Kondoa – zespół malowideł naskalnych w dystrykcie Kondoa w Tanzanii, w 2006 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa. Malowidła znajdują się na skałach, Odnaleziono kilkaset jaskiń i nawisów skalnych z malowidłami. Dotychczas nie były one systematycznie badane. Pierwsze badania prowadził w latach 30. XX wieku Louis Leakey. Przypuszczał on, że najstarsze malowidła pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Dziś podaje się tę tezę w wątpliwość, uważa się jednak, że wiek malowideł można szacować na ponad 1500 lat. Brak jest danych na temat wieku najmłodszych znalezisk. Kondoa odwiedza bardzo niewielu turystów ponieważ zespół skalny nie leży na głównym szlaku podróży po Tanzanii. Warto to zobaczyć i otrzeć się o prahistorie Afryki.

Po trekkingu jedziemy już w kierunku Arusha przez Babati i zachodnie rubieże Parku Tarangire, wieczorem docieramy do Arusha, śpimy w hotelu.

DZIEŃ X

Po śniadaniu wylatujemy z Arusha na Zanzibar Pobyt w jednym z butikowych hoteli w centrum Mediny w stolicy Zanzibaru – Stone Town. Zanzibar Stone Town został przez UNESCO wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury. Atmosfera wąskich uliczek Mediny nie ma równych sobie… uliczka w Stone Town.

DZIEŃ XI

Po południu wyjeżdżamy na wschodnie wybrzeże wyspy do wioski Jambiani transfer do hotelu Blue Oyster patrz hotel http://www.zanzibar.de/eng_index.htm

DZIEŃ XII

Pobyt w hotelu Blue Oyster przy plaży, wioska Jambiani jest wyjątkowo spokojną osadą rybacką, w programie fakultatywnym pobytu m.in. wycieczka po wyspie (plantacje przypraw), nurkowanie na rafie koralowej, kąpiel w otoczeniu delfinów i oczywiście możliwość wyprawy z miejscowymi rybakami na połów ryb;

DZIEŃ XIII

Po śniadaniu jedziemy do Stone Town a następnie z portu turystycznego płyniemy szybkim promem do Dar es Salam, po południu zwiedzanie miasta, dzielnicy indyjskiej, wieczorem przejazd na lotnisko.

UWAGA: Miejsca noclegów podczas safari w Parku Narodowym Serengeti tzw. Camp Side moga ulec zmianie - zależy to od woli uczestników safari i czasu przejazdu pomiędzy etapami safari