Program

Jednym z ludów do której chce dotrzeć nasza wyprawa są Korowajowie tzw ludzie drzew. Mieszkają po południowej stronie gór Jaya w ostępach leśnych. Prowadzą raczej koczowniczy tryb życia a swoje domy budują na platformach wysoko zawieszonych na drzewach… W programie również przewidujemy krótki trekking po wioskach ludu Dani w Dolinie Baliem ( Interior Wyspy).

Wyprawę organizuje prywatnie nasz przewodnik Jerzy Kostrzewa .

...West Papua czyli zachodnia cześć Nowej Gwinei administrowana przez Indonezję. Do niedawna prowincja nosiła nazwę Irian Jaya, aktualnie używa się nazwy Papua. Obszar Papui jest ogromny i równy wielkością Niemiec i Francji razem wziętych. Pokryty jest ostatnim niezbadanym jeszcze lasem deszczowym. Góry sięgające prawie 5 tys m npm kryją w sobie nadal niedostępne doliny i szczyty. To tu znajduje się Piramida Carstensz (4884 m npm ) szczyt zaliczany do tzw. Korony Ziemi (pierwsze wejście – Heinrich Harrer 1962 r., pierwsze polskie wejście – Jerzy Kostrzewa 1999 r. nota bene o Nowej Gwineei i Wyprawie z 1999 powstała książka "Niedostępna Góra Papuasów" autorstwa Jerzego Kostrzewy.

PROGRAM  WYPRAWY:
Dzień 1

Przylot do Jakarty  w godzinach wieczornych.  Transfer do hotelu. Nocleg.

Dzień 2

Jakarta, wylot na Papuę.

Całodniowy program zwiedzania Jakarty i jej najwazniejszych atrakcji. M innymi :  Mesjid Istiqlal – największy meczet w Azji Pd-Wsch, port Sunada Kelapa pamiętającym czasy panowania Holendrów w tej czesci świata.  Wieczorem transfer na lotnisko.  Nocny lot do Jayapury.

Dzień 3

Lądowanie w Jayapura, lot do Dekai.

Wcześnie rano lądowanie w Jayapurze - stolicy Papui Zachodniej i jedynym dużym mieście w prowincji Papua. Po odebraniu pozwoleń przelot kolejnym samolotem do Dekai, miejscowość położona w interiorze prowincji po drugiej stronie gór Jayawijya. Lot do Dekai jet wyjątkowy , przy dobrej pogodzie mamy okazję zobaczyć zielony ocean lasu deszczowego, gór i meandrów rzecznych. Charakterystyczne podczas tego lotu jest to , że teren ten jest całkowicie pozbawiony śladów osad ludzkich......

Dzień 4

Dekai – Mabul.

Rano przejazd samochodem do rzeki Brazza. Przesiadka na wielką łódź motorową i spływ w dół rzeki aż do osiągnięcia rzeki Siretsi . I dalej w górę rzeki Siretsi az do osady o nazwie Mabul . Wioska ta jest bazą wypadową dla wypraw eksplorujących terytoria Korowajów. W wiosce tej wybieramy tragarzy i uzupełniamy zapasy żywności. Kolacja i nocleg w wiosce.

Dzień 5–11 

Trekking po terytoriach Korowajów.

Tygodniowy trekking przez terytoria Korowajów i Kombajów. Rano zaopatrzeni w wodery wchodzimy całą grupą na siedem dni do lasu. Grupie po za tragarzami towarzyszy również miejscowy przewodnik. Korowajowie prowadzą koczowniczy tryb życia. Dlatego kazda wyprawa ma troche charakter poszukiwawczo-eksploracyjny. Nigdy  nie mamy gwarancji, ze w tej konkretnej osadzie leśnej znajdziemy Korowajów. Ale dzięki miejscowym przewodnikom podczas tygodniowego błądzenia po jungli natrafimy na osady Ludzi Drzew. Osady te najczesciej składają się z dwóch, trzech domów. Grupa nasza niewiątpliwie będzie miała niebywałą okazję zanocować wysoko na drzewie w chałupie miejscowych Korowajów. Jako agencja staramy się też zapewnić pełne bezpieczeństwo naszym uczestnikom dlatego wyprawa jest zaopatrzona w sprzęt alpinistyczny aby wspinanie po drzewie na platformę domu było bezpieczne.

UWAGA:

            Trasa każdej wyprawy  jest inna i zależy od tego, gdzie aktualnie nasz miejscowy przewodni zlokalizował w ostanim czasie domy na drzewach. Korowajowie jak wspomnieliśmy prowadzą nomadyczny tryb życia w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich i do zbierania żywności czy np. pozyskiwania maki z palm sagowych.

 

Dzień 12-13 

Spływ do Dekai.

Po siedmiu dniach nasza grupa pzrdzierając się przez jungkle wychodzi z lasu na brzeg rzeki , i z tamtąd już łądzią tym razem dwa dni płyniemy w górę rzeki Brazza do Dekai

Dzień 14

Dekai – Wamena.

W godzinach porannych (godzina wylotu uzależniona od warunków pogodowych!!!) przelot do Wameny. Zakwaterowanie w Baliem Pilamo Hotel.

I tu opcjonalnie możemy zrobić mały (2 - 3 dniowy) trekking po Dolinie Baliem

Dzień 15-17 

Trzydniowy trekking w Dolinie Baliem po wioskach plemienia Danii,  powrót do Wameny

Dzień 18

Rano przelot do Jayapury

Dzień 19

– Jayapura – Jakarta – Europa
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA:
Opcjonalnie jest możliwosć przedłużenia wyjazdu o pobyt na plażach wyspy Biak , wtedy powrót do Europy byłby 23 dnia wyjazdu.