Program

DZIEŃ I

Spotykamy się przy kantorze odlotów w Berlinie lub w Warszawie w zależności od miejsca wylotu (dokładna godzina odlotu podana zostanie po potwierdzeniu udziału i rezerwacji biletu.) Lecimy do Tanzanii do miejscowości Arusha na lotnisko Kilimanjaro, transfer do hotelu Impala lub Outpost Lodge, powitanie, i praktycznie wyprawę zaczynamy posiłkiem w hotelu Impala w Arusha. impalahotel.com lub Outpost Lodge outpost-lodge.com

DZIEŃ II

Dzień aklimatyzacyjny, po śniadaniu spacer po Arusha, pierwsze zakupy przed wyruszeniem w góry; po południu możliwość (fakultatywnie) wycieczki do wioski masajskiej pod Arusha, przed kolacja spotkanie organizacyjne, kolacja, po kolacji pakowanie plecaków przed wyprawa w góry.

Uśmichnięte dziewczyny w Arusha (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ III

1 dzień trekkingu
Brama Parku Machame (1830 m npm) - Obóz Machame (3100 m npm)
Wczesnym rankiem transfer do bramy Parku N. Kilimanjaro (1830 m npm) w wiosce Machame – stad początek trekkingu do Obozu Machame, trasa biegnie przez las deszczowy.
Różnica wzniesień: 1830m do 3100m czyli przewyższenia > 1100 m
Dystans: ok.15 km
Czas: ok. 5 – 6 godz.
Teren: las deszczowy

Las deszczowy, ścieżka w kierunku obozu Machame (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ IV

2 dzień trekkingu
Camp. Machame (3100 m npm)– Shira Camp (3840 m npm)
Różnica wzniesień: 740m
Dystans: 10 km
Czas: 5 -7 godz.
Teren: wrzosowiska, las, błoto


W drodze na Kibo (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ V

3 dzień trekkingu

Shira camp (3847 m npm) do Lava Tower (4642 m npm ) i dalej do Baranco Camp (3980 m npm)
Dla wielu może to być tzw. dzień kryzysowy, pogoda może radykalnie się zmieniać w czasię marszu – śnieg, deszcz, wiatr, mgła; na 4630m mogą wystąpić bóle głowy i inne objawy choroby wysokościowej, dlatego schodzimy w dół na 3860 m do Camp Barranco.
Różnica wzniesień: 3840m przez 4630m do 3860m

Dystans: ok. 12 km
Czas: 6 – 8  godz.
Teren: górzysty, sawannowy

W drodze do Lava Tower (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ VI

4 dzień trekkingu
Barranco Camp (3980 m npm)– Karanga Camp (ok 4000 m npm)
Rano po śniadaniu pokonujemy b. stroma ścianę skalna zwana Barranco Wall (czas pokonania ściany zależy od tego jak wiele osób będzie na ścieżce – zaleca się b. wczesne wyjście ranne) Po wejściu na Baranco Wall teren łatwy, trawers zboczy do doliny Karanga (pustynia alpejska).
Różnica wzniesień 3860 do 4100
Dystans ok. 7 km
Czas: 4 – 5 godz.
Teren górzysty, skalisty eksponowany potem pustynia alpejska

Camp Baranco (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ VII

5 dzień trekkingu
Karanga Camp ( 4000 m npm) do Barafu Camp (4600 m npm)
Jest to bardzo dobry dzień na lepsza aklimatyzacje przed atakiem nocnym na szczyt Kilimanjaro.
Różnica wzniesień: 4100 m to 4600m
Dystans: 7 km
Czas: 3 – 5 godz
Teren: górzysty, pustynia alpejska

Ponad chmurami w drodze na Kilimanjaro (fot. adventure-expedition )

DZIEŃ VIII

6 dzień trekkingu
Barafu Camp (4600 m npm) na Uhuru Peak - szczyt Kilimanjaro (5895 m npm) i dalej w dół do Campu Milenium (Górny camp Mweka) ( 3820 m npm)
Różnica wzniesień: 4600m do 5895m (szczyt Uhuru –Kilimanjaro) i na dół do 3800m !!!
Dystans ok. 7km do szczytu i 28 km na dół razem ok. 35 km czas: 8 godz. na szczyt i 7-8 godz. na dół razem ok. 16-18 godz.
Teren: górski, kamienie, szutr wulkaniczny, skały, śnieg, lód
Jest to najtrudniejszy i najważniejszy dzień trekkingu; zaczynamy marsz w kierunku szczytu o północy po 5 – 6 godzinach trudnego i stromego podchodzenia jesteśmy wstanie dojść do krawędzi wulkanu Kibo do tzw. Stella Point (5685 m. npm ) a dalej jeszcze ok. 1,5 godziny do szczytu Uhuru (5895 m npm. ) idąc po krawędzi wulkanu. Najtrudniejsze jednak i długotrwałe jest zejście do Barafu camp a potem wielogodzinny marsz w dół dolina Mweka do Mweka Camp. Jeżeli lider wyprawy (przewodnik) uzna, ze warunki i grupa nie jest na tyle silna aby zejść tego samego dnia do Mweka Camp istnieje możliwość biwaku w tzw. obozie wyższym na 3750 m npm jest to tzw. Milenium Camp, ale dnia następnego grupa musi schodzić do Bramy Parku dodatkowo o ok. 3 godziny dłużej.
Nocne wyjście z obozu Barafu (fot. Jerzy Kostrzewa)


Na szczycie (fot. adventure-expedition)

DZIEŃ IX

7 dzień trekkingu
Camp Milenium ( 3820 m npm) do bramy Parku Mweka Gate (1830 m npm)
Po dotarciu do Mweka Gate pożegnanie się z tragarzami i przewodnikami, rozdanie dyplomów, autobus zabiera cała ekspedycje do hotelu w Arusha, przewidywany powrót do Hotelu Impala 16:00 - 17:00.
Różnica wzniesień: ok 2000 m
Dystans: ok.17 km
Czas: 5 -6godz.
Teren: las deszczowy

Obóz Milenium (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ X

1 dzień Safari
Po późnym śniadaniu, wyruszamy na safari ok. 10.30, zatrzymujemy się w wiosce (Mto-wa-Mbu), i pierwszego dnia zwiedzamy Park Narodowy Jezioro Maniara. Późnym popołudniem jedziemy do bram rezerwatu Ngorongoro, śpimy na krawędzi krateru na campingu Simba.

Lwy w Kraterze Ngorongoro (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ XI

2 dzień Safari
Cały dzień spędzamy w Kraterze Ngorongoro , powrót do Hotelu w Arusha wieczorem, Ostatnia kolacja w hotelu Impala, zakończenie wyprawy.

Na Safari (fot. Jerzy Kostrzewa)

DZIEŃ XII

Po śniadaniu czas do odlotu (późne godziny popołudniowe ) wypełniamy dowolnie i relaksowo; m.in. na zakupy. Transfer z hotelu na lotnisko iodlot do Europy.

DZIEŃ XIII

Przylot do Europy (godzina przylotu zostanie podana po rezerwacji biletu lotniczego).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA: Prowadzący lider zastrzega sobie prawo do zmiany programu w zależnosci od aktualnej sytuacji w Tanzanii czy też niespzyjających warunków w górach lub na safari.  Np. pogoda,
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teksty zawarte na stronie adventure-expedition.pl mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty sprzedaży w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Dopiero podpisanie umowy z organizatorem jest wiążące obie strony !