Island Peak (6189 m n.p.m.) + trekking do bazy pod Everestem

Proponowany trekking do bazy pod Everestem wraz z wejściem na Island Peak jest kultowym w Himalajach Nepalu. Zobaczyć najwyższą górę Ziemi Everest (8848 m npm)  i w jego otoczeniu ośmiotysięcznik Lhotse (8516 m npm) to marzenie trekerów.

Trekking do bazy pod Everesten to nie tylko dotknięcie najwyższych gór Ziemi, ale to też spotkanie z pogodnymi mieszkańcami kraju Szerpów. Podczas wyprawy spędzimy co najmniej dwie noce w stolicy kraju Szerpów Namche Bazar (3440 m npm). Odwiedzimy też kultowy buddyjski klasztor na trasie w Tengboche. Atrakcją trekkingu jest zapewne sam dolot małym samolotem z Katmandu na górskie lotnisko w Lukli.

Sam trekking do Bazy pod Everestem (5360 m npm) jest dostępny dla każdego sprawnego turysty górskiego. Niemniej wymaga przygotowania kondycyjnego i zmierzenia się z wysokością gdzie na 5 tys m npm mamy o 50 % tlenu mniej aniżeli na poziomie morza.

Wyprawa w wersji z wejściem na Island Peak (6189 m npm)  wymaga od uczestników posiadania minimum wysokogórskiego przeszkolenie zimowego.

Nasza agencja przed wyprawą organizuje dla uczestników obowiązkowe przeszkolenie zimowe!

Więcej o Island Peak
 "Szczyt-wyspa" został tak nazwany przez grupę Ericka Shimptona w 1951, gdyż oglądany z Dingboche wygląda jak samotna wyspa pośród morza lodu. W 1983 zmieniono jego nazwę na Imja Tse, lecz nadal powszechnie jest nazywany Island Peak.

Po raz pierwszy Imja Tse został zdobyty w 1953 przez brytyjski zespół przed wspinaczką na Momt Everes. W skład zespołu wchodzili: C. Evans, A. Gregory, C. Wylie, Tenzung Norgay i siedmiu Szerpów.
Szerpa Tenzing Norgay wraz z Edmond`em Hilarym kilka tygodni póżniej weszli 29 maja na Mt. Everest.
Na zdjęiu poniżej zrobionym w 1983 roku Tenzing z naszym przewodnikiem Jerzym Kostrzewa w domu himalaisty w Darjelingu (Indie)


fot. z 1983 roku: od prawej Tenzing Norgay i Jerzy Kostrzewa

Wyprawa jest podzielona na dwa etapy i grupy.

I – Wspólny Trekking z grupą II do bazy pod Everestem i w czasie powrotu podejście do bazy pod Island Peak z opcją wysokogórską wejścia na szczyt (6189 m npm).

II – Trekking tylko do Bazy pod Everestem i powrót
--------------------------------------------------------------------------------------------
Zobacz też i zapoznaj się , otwórz:
Warunki uczestnictwa
---------------------------------------------------------------------------------------------
Pytaj organizatora o ewentualną wyprawę rozszerzającą trekking pod Everest na inny szczyt Lobuche East (6119 m npm )