Program

DZIEŃ I

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

DZIEŃ II

Po przylocie do Irkucka śniadanie, a następnie przejazd nad Bajkał, do miejscowości Listwianka i zakwaterowanie w pensjonacie. Później spacer wzdłuż brzegu przy dźwiękach falującego Bajkału, polowanie na wędzone omule (ryby występujące tylko w Bajkale) oraz wizyta w Muzeum Bajkalskim, które odkryje przed nami część tajemnic syberyjskiego morza. Wieczorem domowa kolacja z widokiem na Bajkał.

DZIEŃ III

Rejs porannym wodolotem do położonej „pośrodku niczego” osady Bolszyje Koty. Stamtąd ruszamy na wędrówkę szlakiem trekkingowym do Listwianki. Trasa prowadzi wzdłuż Bajkału i przez porośnięte iglastym lasem grzbiety Gór Nadmorskich. Po drodze będziemy podziwiać widoki i napawać się dziką przyrodą syberyjskiej tajgi. [Ok. 6-8 godz. wędrówki; stopień trudności: średni] Wieczorem kolacja, bania i – o ile artysta nie będzie w trasie – wyjście na koncert miejscowego barda.

DZIEŃ IV

O poranku wyjazd w kierunku wyspy Olchon. Po drodze przystanek w Ust'-Ordzie. Odwiedzimy tam muzeum krajoznawcze, prezentujące historię i kulturę Buriatów – rdzennej ludności zamieszkującej okolice Bajkału. Po południu przeprawa promem na Olchon – największą wyspę Bajkału – i przejazd do miejscowości Chużyr. Zakwaterowanie w bazie turystycznej, kolacja oraz wieczorny spacer na wysoki brzeg Bajkału. Przed snem – seans w bani.

DZIEŃ V

Po śniadaniu ruszamy na lekki trekking po okolicach Chużyru. Trasa poprowadzi przez otwarte stepowe przestrzenie, pozwoli nacieszyć się widokami czystej toni Bajkału i dalekich Gór Nadmorskich. Będzie również wiodła przez tajgę oraz wzdłuż piaszczystej bajkalskiej plaży – okazja do kąpieli. Zobaczymy także Skałę Szamankę – wizytówkę Bajkału, uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. [Ok. 5 godz. wędrówki; stopień trudności niski]. Wolne popołudnie w Chużyrze, a wieczorem kolacja i wieczór pieśni turystycznej.

DZIEŃ VI

Całodniowa wycieczka na UAZ-safari – będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północnej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w urokliwej dolince Uzury nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Wieczorem kolacja i ognisko na bajkalskiej plaży.

DZIEŃ VII

Tego dnia czeka nas przeprawa kutrem na wschodni brzeg Bajkału - popłyniemy najpierw wodami cieśniny Małe Morze, podziwiając skaliste wybrzeża Olchonu, a następnie ruszymy na otwarty Bajkał i po południu dotrzemy do przystani w miejscowości Ust’-Barguzin. Stamtąd pojedziemy piaszczystą kosą Przesmyku Czywirkujskiego na półwysep Święty Nos. Wieczorem przybycie do położonej nad wodą i wśród leśnej głuszy osady Katuń, zakwaterowanie w bazie turystycznej i bardzo rybna kolacja

DZIEŃ VIII

Po śniadaniu wyjście na trekking szlakiem prowadzącym wzdłuż brzegów Zatoki Cziwyrkujskiej do miejscowości Kurbulik [ok. 4 godz.; stopień trudności: niski]. Po drodze będziemy chłonęli atmosferę gęstej sosnowo-modrzewiowej tajgi, podziwiali wody Cziwyrkuja i widoczne po drugiej stronie zatoki grzbiety Gór Barguzińskich. Po południu powrót samochodem do Katuni, czas na kąpiele, spacery po okolicach osady i chłonięcie energii Bajkału. Wieczorem kolacja, bania i ognisko nad brzegiem Bajkału.

DZIEŃ IX

Dzisiaj będziemy kontynuować rozpoczętą wczoraj trasę pieszą: damy się zawieźć do Kurbulika, skąd ruszymy poza cywilizację szlakiem prowadzącym wzdłuż wybrzeży do Zatoki Zmiejnej [ok. 6 godz.; stopień trudności: średni]. Po dotarciu do celu kąpiele w leczniczych gorących źródłach nad samym brzegu Bajkału. Do Katuni wrócimy kutrem, z pokładu którego spróbujemy złowić omule, lipienie i sieje. Kolacja i ostatnia noc na Świętym Nosie.

DZIEŃ X

O poranku ruszamy w drogę: szutrowymi trasami dotrzemy do miejscowości Ust’-Barguzin, a następnie pojedziemy asfaltem w kierunku Ułan Ude - stolicy Buriacji. Po drodze wizyta w XVIII-wieczonym Soborze Strieteńskim, którego białe ściany kontrastują z ciemną zielenią tajgi oraz w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk. Pod wieczór zwiedzamy centrum 400-tysięcznego Ułan Ude: cerkiew Hodegetrii w stylu syberyjskiego baroku, plac Rewolucji z „Sukiennicami”, „Arbat” oraz pomnik – największa na świecie głowa Lenina. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ XI

Po śniadaniu jedziemy do Iwołgińska - centrum buddyzmu w Rosji. Zobaczymy tam dacan, czyli kompleks mieszczący liczne świątynie, lamaistyczny klasztor i uczelnię religijną. Po południu wizyta w Tarbagataju u zabajkalskich starowierców, których kultura niematerialna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy tam muzeum-lapidarium i odbudowaną cerkiew oraz wysłuchamy koncertu tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu. Spróbujemy również tradycyjnych dań. Wieczorem powrót na nocleg do Ułan Ude.

DZIEŃ XII

Rano transfer na dworzec kolejowy i wyjazd po szerokich torach Kolei Transsyberyjskiej do Sludianki - miejscowości położonej na zachodnim krańcu Bajkału. Po drodze będziemy podziwiali widoki doliny Selengi, syberyjskiego morza i górskich rzek spływających z gór Chamar-Daban. W Sludiance zwiedzanie jedynego na świecie dworca kolejowego zbudowanego z marmuru oraz wizyta w niezwykłym Muzeum Mineralogicznym. Przejazd na nocleg do miejscowości Arszan w Dolinie Tunkińskiej.

DZIEŃ XIII

Po śniadaniu wyjście na pobliską Górę Miłości (2202 m n.p.m., ok. 1300 m wys. względnej). Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki Doliny Tunkińskiej, strzelistych grani Tunkińskich Golców – części Sajanu Wschodniego - i odległych grzbietów gór Chamar-Daban. [Ok. 5 godz. wędrówki; stopień trudności: wysoki]. Po południu spacer po okolicach Arszanu, wizyta w tamtejszym duganie - świątyni buddyjskiej, podziwianie wodospadu ukrytego w gardzieli kanionu rzeki Kyngargi.

DZIEŃ XIV

Od rana ruszamy mikrobusem na objazd Doliny Tunkińskiej - swoistej enklawy Buriatów, położonej między górami Chamar-Daban a grzbietami Sajanu Wschodniego. Zobaczymy Tunkę - miejsce zsyłki Józefa Piłsudskiego i polskich księży, odwiedzimy Kyren, największą wieś w dolinie i wykąpiemy się w termalnych źródłach w Żemczugu. Po południu przejazd mikrobusem do Irkucka, zakwaterowanie w hotelu, kolacja.

DZIEŃ XV

Po śniadaniu przystępujemy do zwiedzania Irkucka. Zobaczymy miejsce założenia miasta, cerkiew Zbawiciela z początku XVIII w., sobór Objawienia Pańskiego, neogotycki „polski kościół”. Będziemy też penetrować boczne uliczki w poszukiwaniu oryginalnej drewnianej zabudowy, tworzącej niepowtarzalną atmosferę Irkucka. Po południu wizyta na gwarnym Centralnym Rynku, by zakupić wędzone ryby, kawior i domowe konfitury oraz suweniry dla krewnych i znajomych. Wieczorem kolacja i uroczysty spacer nad brzegiem Angary. Ostatni nocleg na Syberii.

DZIEŃ XVI

Transfer na lotnisko. Wylot porannym lotem do Moskwy. Przy dogodnej konfiguracji przelotów w czasie przesiadki – przejazd do centrum i krótki spacer po centrum rosyjskiej stolicy: Plac Czerwony, Mury Kremla, GUM, rzeka Moskwa. Wieczorem wylot do Warszawy. Zakończenie wyjazdu na lotnisku im. Chopina.