Tybet , Świeta góra Kailash trek + Baza pod Everestem

Przepowiednia Buddy mówi, że góra ta jest pępkiem świata, miejscem, gdzie tańczą śnieżne leopardy. Wierzchołek góry, kryształowa pagoda jest pałacem Demczoga...

Góra Kailash mierząca 6740 m położona jest w północnym łańcuchu Himalajów, na terenie Tybetu. Szczyt ten piramidalnie wznosi ponad płaskowyż tybetański a jego zbocza nazywane czterema twarzami, symbolizują cztery strony świata. Kailash jest górą świętą i duchowym ośrodkiem czterech dużych wschodnich religii: Buddyzmu tybetańskiego, Hinduizmu, indyjskiego Dżinizmu oraz przedbuddyjskich religii animistycznych. U podnóża góry biorą swój początek święte i najdłuższe rzeki subkontynentu indyjskiego: Brahmaputra, Indus. Sutlej oraz Karnali. Nieopodal są też źródła Gangesu. Kailash jest celem wielu pielgrzymek, które rytualnie obchodzą wkoło świętej góry.

Nieopodal szczytu znajduje się także najświętsze dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu jezioro o nazwie Manasarovar, czyli Jezioro Umysłu, nad który miał w tajemniczy sposób pojawić się Budda. Oczyszczająca kąpiel w jeziorze jest jednym z najpopularniejszych celów pielgrzymek.

Dla buddystów i hinduistów bardziej wymagającym jest odbycie tzw kora, okrężnego szlaku wokół góry Kailash o długości 52km, który jest także bardzo popularnym szlakiem trekkingowym dla wielu przybywających w Himalaje turystów. Szlak ten przecina wysoką na ponad 5630 m npm przełęcz Dolma – i ten szlak pokonujemy w czasie naszej wyprawy do Góry Kailash.

Trekking wokoło góry Kailash jest dostępny dla każdego sprawnego trekera, ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny ) trekking zaliczyć można do łatwych. Natomiast dojscie od strony Nepalu przez Himalaje - 8 dniowy trek nalezy do trudnych !

UWAGA:
Majowy trek w 2019 roku ma zmnieniony program . Jest na naszej stronie u dołu KLIKNIJ KAILASH TREKKING

Ważne:

Z uwagi na to, że Góra Kailash leży w Tybecie administrowanym przez Chiny, organizator będzie zbiorowo "załatwiał" wizę chińską pod ten konkretny trekking, dlatego w ustalonym przez organizatora terminie koniecznie trzeba przekazać 2 kolorowe fotografie, Paszport powinien być ważny co najmniej jeszcze rok przed wjazdem do Tybetu/Chin i posiadać minimum dwa wolne miejsca/strony.