Trekking pod Annapurne

Annapurna widziana z Sanktuarium w wschodzie słońca (fot. Jerzy kostrzewa)
Annapurna widziana z Sanktuarium w wschodzie słońca (fot. Jerzy kostrzewa)

Jedną z form pomocy Nepalowi po trzęsieniu Ziemi jest też niezaprzestanie organizowania wypraw trekkingowych i wysokogórskich. Nepal żyje z turystyki górskiej . Przyjeżdżając na jesień z grupą trekerów - pomagamy Nepalowi - przywozimy pieniądze, prace i pomoc ...

Według sondaży Annapurna została uznana za jeden z najpiękniejszych światowych górskich regionów!!!

Annapurna to dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi. Leżący w Himalajach Nepalu, ale jednocześnie pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez człowieka w 1950 roku. Aby zobaczyć główny wierzchołek Annapurny, należy odbyć wielodniową pieszą wędrówkę (trekking) do miejsca zwanego Sanktuarium Annapurny. Cały region Annapurny leżący na północ od Centralnego Nepalu jest obszarem popularnym wśród tzw. trekkerów i najciekawszym regionem wycieczek górskich w Nepalu.

Wyprawa przeznaczona jest nie tylko dla miłośników gór i pięknych krajobrazów. Trekking w rejonie Annapurny to przede wszystkim obcowanie z autentyczna kultura pogodnych ludzi zamieszkujących wioski w Himalajach. Spotkanie z buddyzmem i hinduizmem. PROGRAM KLIKNIJ

Technicznie trekking ten należy do łatwych i bezpiecznych. Tylko ostatni etap przy podejściu do Sanktuarium jest eksponowany i może być śnieg...

Trekking ten należy do  bezpiecznych. Tylko ostatni etap przy podejściu do Sanktuarium jest eksponowany i może być śnieg...Podczas naszego trekingu wchodzimy na łatwy trekingowy szczyt Ponn Hil (3193 m npm ) Treking jest tak zaplanowany , że łączy w sobie aż trzy trasy w tym rejonie górskim i jest poprowadzony trawersem u podnóża Annapurny Południowej do trasy głównej idącej Doliną Modi Khola. Takie poprowadzenie daje lepszą aklimatyzację i możliwości zobaczenia ośmiotysięczników Dhaulagiri i Annapurnę oraz Świętej Góry Machapuchare.

Trekking jest dostępny dla każdego sprawnego trekera ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny ) trekking zaliczyć można do średnio trudnych. Każdy uczestnik wypełnia też tzw. kartę medyczna i jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania – konsultujemy to z lekarzem.

Najlepsza pora na trekking w ten region to tzw. czas po monsunie – od września do listopada włącznie. Ale i wiosna od marca do maja to dobry czas na trekking, jest mniej turystów a na trasie kwitnące rododendrony.

W otoczeniu Annapurny znajduje się również jedna z najwspanialszych gór Himalajów – Machapuchare (6993 m.n.p.m ), ta góra o piramidalnej sylwetce uważana jest przez miejscową ludność za świętą. Władze Nepalu ustanowiły całkowity zakaz wspinaczki na Machapuchare.