Przez wysokie Himalaje do Tybetu - Kailash

Góra Kailash mierząca 6740 m położona jest w północnym łańcuchu Himalajów, na terenie Tybetu. Szczyt ten piramidalnie wznosi ponad płaskowyż tybetański a jego zbocza nazywane czterema twarzami, symbolizują cztery strony świata. Kailash jest górą świętą i duchowym ośrodkiem czterech dużych wschodnich religii: Buddyzmu tybetańskiego, Hinduizmu, indyjskiego Dżinizmu oraz przedbuddyjskich religii animistycznych. U podnóża góry biorą swój początek święte i najdłuższe rzeki subkontynentu indyjskiego: Brahmaputra, Indus. Sutlej oraz Karnali. Nieopodal są też źródła Gangesu. Kailash jest celem wielu pielgrzymek, które rytualnie obchodzą wkoło świętej góry.

Nieopodal szczytu znajduje się także najświętsze dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu jezioro o nazwie Manasarovar, czyli Jezioro Umysłu, nad który miał w tajemniczy sposób pojawić się Budda. Oczyszczająca kąpiel w jeziorze jest jednym z najpopularniejszych celów pielgrzymek.

Dla buddystów i hinduistów bardziej wymagającym jest odbycie tzw kory, okrężnego szlaku wokół góry Kailash o długości 52km, który jest także bardzo popularnym szlakiem trekkingowym dla wielu przybywających w Himalaje turystów. Szlak ten przecina wysoką na ponad 5630 m npm przełęcz Dolma – i ten szlak pokonujemy w czasie naszej wyprawy do Góry Kailash.

Natomiast dojscie przez Himalaje od strony Nepalu do podnoza jest wyprawa dla sprawnych trekkerow i ta trase mamy w programie

Trekking wokoło góry Kailash jest dostępny dla każdego sprawnego trekera, ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny ) trekking zaliczyć można do łatwych. Natomoiast dojscie od strony Nepalu przez Himalaje - 8 dniowy trek nalezy do trudnych.

wiecej o programie KLIKNIJ