Papua - Ludzie zyjący na drzewach

...West Papua czyli zachodnia cześć Nowej Gwinei administrowana przez Indonezję jako prowincja jeszcze do niedawna funkcjonowała jako Irian Jaya. Od kilku lat uzyskałą nową nazwę Papua i jest największa prowincja Indonezji. Obszar ogromny równy wielkością Niemiec i Francji pokryty jest ostatnim niezbadanym jeszcze lasem deszczowym . Góry sięgające prawie 5 tys m npm kryją w sobie nadal niedostępne doliny i szczyty. To tu znajduje się Piramida Carstensz (4884 m npm ) szczyt zaliczany do tzw. Korony Ziemi (pierwsze wejście – Heinrich Harrer 1962r., pierwsze polskie wejście nasz przewodnik adventure-expedition – Jerzy Kostrzewa 1999 r. nota bene o Nowej Gwineei i Wyprawie z 1999 powstała książka Niedostępna Góra Papuasów" autorstwa Jerzego Kostrzewy.

Nowa Gwinea to siedlisko endemicznie występujących tu gatunków flory i fauny. Ptaki to ponad 150 gatunków tylko tu występujących. To ostatnie miejsce na Ziemi gdzie można jeszcze spotkać plemiona żyjące wciąż jak w epoce kamiennej.

Jednym z ludów do której chce dotrzeć nasza wyprawa są Korowajowie tzw ludzie drzew. Mieszkają po południowej stronie gór Jaya w ostępach leśnych. Prowadzą raczej koczowniczy tryb życia a swoje domy budują na platformach wysoko zawieszonych na drzewach.

Wyprawa ma charakter eksploracyjny i połączona jest z trekkingiem przez trudno dostępne ostępy lasu deszczowego, przez mokradła i bagna.  Trekking jest dostępny dla każdego sprawnego trekera ale wymaga jednak przygotowania fizycznego. W trzystopniowej skali trudności (I łatwy, II-średnio-trudny, III – trudny ) trekking zaliczyć można do II - średnio trudnych aczkolwiek są dni w skali III = trudne.  Każdy uczestnik wypełnia też tzw. kartę medyczna i jeśli są jakiekolwiek przeciwwskazania – konsultujemy to z lekarzem.

W programie również przewidujemy krótki trekking po wioskach ludu Dani w Dolinie Baliem Więcej zdjęć w naszej galerii zdjęciowej oraz w książce "Niedostępna Góra Papuasów".