Blog

"...jeśli masz dach nad głową, łóżko do spania, ubranie, trochę pieniędzy w kieszeni i jedzenie w lodówce... to i tak jesteś bogatszy w sensie materialnym niż 70% ludzi na Ziemi ...doceń to ..."

"...Przez ostatnie lata spisywałem moje podróżnicze obserwacje i refleksje głównie na profilu facebookowym. Chciałbym niektóre te wpisy przypomnieć tu na blogu. Będzie też kilka starych opowiadań lotniczych. Zapraszam do lektury..."

jeden komentarz

Wyobraż sobie , ze jest wojna i nikt na nią nie idzie (2014 r.)

lato 2014

....kiedyś w Santiago w Chile spotkałem przed sklepem muzycznym starszego pana - Niemca, czekał na dostawę nowych płyt z Berlina. Do Chile trafił jeszcze w latach 20 -tych , mówił po niemiecku tak jak jak moja śp. matka, która w młodości chodziła tylko do niemieckiej szkoły.  On nie znał II wojny światowej. ...Tylko słyszał , że jego tzw. rodacy wyrządzili Polakom wiele zła... Nie wiem dlaczego ale to spotkanie przypomniałem sobie dziś - i tak myślę, że wtedy w czasie europejskiej zagłady wojennej ludzie w Argentynie, Chile, Brazylii żyli dobrze i ...sielsko, a to co działo się za Oceanem było dla ich mieszkańców jak zła opowieść tylko opowieść, zły daleki sen .... Dziś, tuż tuż po za Europą toczy się wojna i to niejedna (Ukraina, Irak , Gaza, Somalia...) wojna równie okrutna jak ta sprzed 70 lat ale nam tu w Europie i nareszcie w Polsce żyje się tak sielsko, jak kiedyś może w Ameryce Południowej, nie zdajemy sobie sprawy jak dobrze .... planujemy dalekie wyprawy , latamy na plaże Turcji, Hiszpanii , Grecji, mamy co jeść i wyszukujemy sobie tylko problemy, własne problemy.... a tuż obok nas może już trochę więcej niż 1000 km , ludzie przeżywają koszmar życia, prawdziwy koszmar - trudno przejść obok tego tak obojętnie....Planuję dalej wyjazdy dla moich grup i wierzę , że ta nasza "bezpieczna, bogata , zamożna normalność" będzie silniejsza .... doceńmy dar pokoju - to co mamy w rękach, ale pomóżmy tym co są w stanie wojny choćby tym, że pomyślimy o tym co się tam dzieje ... a "myśl" jest już energią, inteligentną energią, która może czynić cuda - to - takie moje słowo na dobranoc ...

Jerzy kostrzewa lato 2014

« powrót

Komentarze

  • Mariusz
    dobre :)

    odpowiedz »

Dodaj komentarz

5 + 3 =

Komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu.